متن خبر
کد خبر :   2490  | تاریخ خبر : 1395/12/08  | ساعت : 11:19

منبع خبر : پورتال سازمان هلال احمر استان آذربایجان شرقی
مدیر عامل هلال احمر آذربایجان شرقی :

تبریز اولین شهری بود که در حوزه درمان اضطراری ورود پیدا کرد


مدیر عامل جمعیت هلال احمراستان  آذربایجان شرقی گفت :  تبریز اولین  شهری بود که در سطح کشور در میان هلال احمر استانها  در حوزه درمان اضطراری ورود پیدا کرد .
 

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی ، سعید کنعانی  روز یکشنبه 8 اسفند در آیین افتتاحیه دوره های تخصصی ATLS  و ACLS ویژه پزشکان تیم های بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر که در تالار ساختمان آموزش  دانشکده علوم پزشکی تبریز برگزار شد با اشاره به نتایج مثبت حاصله از راه اندازی تیم های درمان اضطراری افزود : بعد از زلزله بم بشدت خلا وجود تیم های درمان اضطراری در ساختار هلال احمر مشاهده می شد که در سال 1385 جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی مقدمات تشکیل  تیم های درمان اضطراری تحت عنوان  موبایل هاسپیتال یا بیمارستان سیار  را در شهر تبریز آغاز کرد .
وی ادامه داد :در همان سال ، اتاق عمل سیار  بصورت کانکس قابل حمل در ماشین های چند منظوره  توسط متخصصین  استانی طراحی، ساخته و راه اندازی شد و این اتاق عمل تاکنون همه ساله غیر از حوادث پیش آمده بصورت مانور عملیاتی واقعی در مناطق محروم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ،بسیج جامعه پزشکی  و سایر ادارات عضو کار گروه و امداد ونجات بمدت یک هفته استقرار و عملهای جراحی سبک در داخل همین اتاق عمل انجام شده است .
کنعانی اظهار داشت : بعد از ساخت اتاق عمل سیار ،  تست  آن نیز بصورت عملیاتی انجام گرفت بطوریکه در سالهای گذشته در محل برپایی بیمارستان سیار صحرایی در شهرستان  چاراویماق  بالغ بر 230 عمل های جراحی  کوچک و نسبتا متوسط  از قبیل آپاندیس و فتق و ... در اتاق عمل سیار هلال احمر  انجام شد . 
مدیر عامل هلال احمر استان به ویژگیهای منحصر بفرد بیمارستان سیار هلال احمر استان اشاره کردو افزود :بیمارستان سیار و صحرایی هلال احمر آذربایجان شرقی با داشتن  اتاق عمل دارای مانیتورینگ و دستگاههای بیهوشی،  ضدعفونی کننده ، کانکسهای تصفیه آب ،رادیولوژی داروخانه به  یک بیمارستان سیار کامل با 500 متر مربع چادر بادی به یک بیمارستان سیار منحصر بفرد در کشور تبدیل شده است .
وی ادامه داد: چادرهای بادی بیمارستان سیار هلال احمر بدون نیاز به میله های داخلی  با ستونهای بادی  بصورت لانه زنبوری  قابل برپایی بوده  و در صورت آسیب دیدن یکی از ستونها آسیبی به شاکله آن وارده نشده و در سریع ترین زمان ممکن قابل ترمیم می باشد .
مدیر عامل جمعیت هلال احمر در تشریح بیمارستان سیار هلال احمر استان افزود :بیمارستان سیار ما دارای 12 دستگاه چادر   از 24 متری گرفته تا 56 متری می باشد که دارای حمام و توالت سیار بوده  وبسهولت توسط 4 نفر حمل و  نقطه قوت آن در اینجاست که تمامی این چادرها طوری طراحی شده اند  که در عرض 3 دقیقه قابلیت برپایی با برق معمولی شهری را دارا هستند .
وی به سایر ویژگیهای چادرهای بیمارستان سیار هلال احمر اشاره کرد و گفت : این چادرها دارای ویژگیهای منحصربفرد  متناسب با شرایط بحرانی بوده و   قابل اشتعال نیستند  و بسیار مقاوم در برابر باد و سرما بوده  و دارای سه لایه که  لایه داخلی آن آنتی باکتریال می باشد  ،در عین حال این 12  چادر خیلی سریع بهم چفت شده  و چیدمان آن نسبت به منطقه قابل تغییر می باشد و اتاق عمل هم به همین چادرها وصل شده و کانکسهای مربوط به پاراکلینیک در کنار این چادرها قرار می گیرند .
کنعانی تصریح کرد : چادرها طوری طراحی شده اند که بعد از بر پایی نیاز به سیم کشی برق نداشته و  سیم کشی چادرها  از قبل طراحی شده اند و  تخت های   سبک آلومنیومی  که تحمل 200 کیلوگرم وزن را دارا هستند  که سریعا وصل و آماده عملیات می شوند .
مدیر عامل جمعیت هلال احمراستان  آذربایجان شرقی ادامه داد : بیمارستان سیار جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی  آماده ارائه خدمات درمانی در مواقع بروز حوادث داخلی و خارجی می باشد و در سریعترین زمان ممکن  بارگیری و به محل اعزام و فوری متناسب با محیط حادثه بر پا و ارائه خدمات می کند .  
وی به بحث اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اشاره کرد و گفت : دربحث راه اندازی بیمارستان سیار ، بسیاری از تجهیزات و قطعات مورد نیاز از بازیافت وسایل بظاهر زاید انبارها بدست آمده است .
کنعانی ابراز داشت : در بحرانها و حوادثی مانند زلزله در بدو امر تیمهای RDH مستقر و در صورت وارد شدن آسیب به بیمارستانها  ، بیمارستان سیار درعرض 24 ساعت در  منطقه سبز برپا می گردد.
 وی به ارزش نجات جان انسانها اشاره کرد و تاکید نمود : نجات جان انسانها برابر آموزه های دینی از جایگاه رفیعی بر خوردار بوده و ما افتخار می کنیم که در خدمت پزشکانی هستیم که داوطلبانه آماده ارائه خدمات درمانی به مصدومین و حادثه دیدگان هستند . وی در پایان از همکاریهای دانشکده علوم پزشکی تبریز در برگزاری این دوره تقدیر و تشکر کرد . 
گفتنی است : دوره های تخصصی ATLS  و ACLS با شرکت 25 تن ازپزشکان داوطلب تیم های بهداشت درمان اضطراری جمعیت هلال احمر از سراسر کشور با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با استفاده از تجربیات متخصصین امر، از تاریخ 8 اسفند لغایت 11 اسفند ماه 95 در تبریز برگزار می شود . 

 

نظر شما خواننده محترم درباره این خبر

نظرات (0)

 
صفحه 1 از -1اولين   قبلي   بعدي   آخرين   
استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است